Opravdu se horolezcem může stát každý! Zvláště v dnešní době. Vybavení je dostupné v mnoha variantách. Specializované na léto i na zimu. Na lezení běžné i výškové. Na lezení na umělých stěnách i takzvaných „bigwall“. Dokonce si můžete vybrat i z nepřeberného množství barev.
Pokud opravdu koketujete s myšlenkou, že začnete lézt, zajděte někam, kde provozují umělou stěnu. Jsou to překližkové stavby s umělými chyty z pryskyřice. Nejvyšší stěny u nás dosahují výšky až 20 metrů. A o to jde. Lézt se naučí každý, jde jen o to, do jaké obtížnosti se pustíte. Vy potřebujete zjistit, co s vámi udělá výška. Pokud zjistíte, že vám strach z výšky neochromí tělo, můžete si svůj sen začít plnit.
šplhání po skále
Nakupte si sportovní materiál. Budete potřebovat sedací úvazek, pár karabin, jistící zařízení. Když už jste v obchodě, vyberte si i pytlík na magnezium a magnezium samotné. Pro začátek není nutné nějaké speciální oblečení. To v čem běžně sportujete, bude úplně stačit. Jste tedy vybaveni. Alespoň pro začátek.
horolezecká stěna
Vraťte se zpátky do tělocvičny na horolezeckou stěnu. Požádejte někoho, aby vám vysvětlil, jak se pracuje se stínítkem. Naučte se vázání speciálních horolezeckých uzlů. Není to žádná věda a je jich jen pár. Dračí, osmičkový, lodní a poloviční lodní. To zvládnete.
Ten kdo vám vysvětlil jištění, vás určitě rád odjistí na vašich prvních cestách. Zpočátku se necpěte to ničeho složitého. Umělé horolezecké stěny jsou jiné, než ty v přírodě. Smyslem umělé stěny je vytvořit velice složitou cestu, která je náročná na fyzičku i gymnastické dovednosti. Stěn jsou tvořeny převážně převisy. Všechny cesty na nich vedou takzvaně „do kopce“.
žena na stěně
Pokud toužíte zdolávat skutečné skály, ne jen to tělocvičné nářadí, nemusíte se bát. V přírodě najdete obrovské množství výstupů, které jsou tak odlišné. A daleko krásnější. Začněte na cvičných skalách, které jsou někde ve vašem okolí. Řiďte se stupnicí obtížnosti, která začíná I. a končí někde kolem XII. Pro začátek zkoušejte výstupy obtížnosti III. až IV. Dbejte na postupové jištění, nepanikařte. Najděte si parťáka, který vás do lezení zasvětí. Stojí to za to. Je to krásný sport.
 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup