Jednou ze základních součástí každého automobilu jsou pneumatiky. Ty umožňují pohyb po silnici a chrání kolo samotné před poškozením. Ovšem vzhledem k tomu, kolik je různých typů aut, je jen pochopitelné, že existuje i mnoho nejrůznějších typů pneumatik. A to může být pro laika matoucí. Jak má vědět, které z nich vybrat, když potřebuje koupit nové?

 

auto s novými pneumatikami

 

Zde naštěstí máme hned několik věcí, které nám mohou pomoci. Tou první je samozřejmě samotný typ a druh vozidla. Každé z nich má kolo poněkud jiných rozměrů, zvláště pokud se jedná o auta odlišného druhu. Nákladní či terénní vozidlo je bude mít nejspíše poněkud větší než malý Brouk. Před nákupem je tedy rozhodně dobré změřit si rozměry kol, zvláště pokud máte netypický vůz, případně historické vozidlo.

 

Tak je také potřeba zvážit účel, ke kterému jej budete používat. Popojíždění mezi zaměstnáním, nákupem a domovem je přeci jen pro kola mnohem menší zátěží než jízda v členitém terénu, například po lesní cestě. Stejně tak je potřeba zvážit rizika, která nás při jízdě čekají – zdaleka ne všechny pneumatiky zvládnou například průjezd blátem, aniž by se začala protáčet kola, případně došlo ke smyku.

 

zatáčka náročná na pneumatiky

 

Pak je tu také roční období – to je koneckonců důvodem, proč se pneumatiky dělí na letní a zimní. Právě v zimě totiž máme zvýšené nebezpečí smyku kvůli namrzlým a zasněženým vozovkám. Jistě, silničáři dělají, co mohou, avšak nemohou být všude najednou. Proto mohou být zvláště silnice nižších tříd v tomto období nebezpečné. A aby se minimalizovalo riziko nehody, jsou nutné speciální automobily.

 

Opomenout nelze ani otázku financí. Jako u každého jiného produktu zde máme levnější i dražší varianty. A i tady platí ve velké části případů přímá úměra (i když výjimky samozřejmě existují): čím dražší produkt, tím vyšší je jeho kvalita. Zde se však nevyplatí šetřit, neboť nevhodné nebo nekvalitní gumy mohou velmi snadno vést k neštěstí.