Spousta lidí se pozastaví nad tím, jaký je vlastně rozdíl mezi internetovým vyhledávačem a prohlížečem? Co je na nich tak jiného, že by si vyžadovali rozdílnou terminologii. Už jen prostý rozbor slovního spojení nám dá poněkud základní otázku na to, co se vlastně myslí těmi jednotlivými pojmy.
 google pod lupou
a)       Vyhledávač = něco vyhledávám. Hledám. Podstatou tohoto slova je, že hledáme něco a nevíme co. Může to být na základě nějaké jedné charakteristiky či znaku, nebo na podobnosti. Hledáme to něco, co nedokážeme pojmenovat ani popsat, přesto víme, co hledáme.
b)      Prohlížeč = víme přesně, co hledáme. Prohlížíme si to. Známe veškeré charakteristiky, znaky, aspekty. Prohlížíme si to, co jsme již někdy předtím našli.
 
A tady vidíte, že byť se jedná skoro o stejná slova zabývající se čučením do počítače, jejich význam je naprosto odlišný. Přesně proto vyhledáváme nějaký výraz, ale prohlížíme si internetovou stránku.
yahoo logo

Je to v zásadě jedno a to samé

Internetových prohlížečů je stejně tak hodně jako internetových vyhledávačů. Prohlížeče jsou například Google Chrome, Mozzila Firefox, Opera, Safari, Microsoft Edge nebo Internet explorer. Vyhledávače jsou Google, Bing nebo třeba i seznam. Rozdíl mezi nimi? Zatímco internetový prohlížeč je okno, kterým se díváme na internet (svět), vyhledávače jsou lupou, kterou hledáme jednotlivé stránky a tečky. Nyní se to zdá jako velmi jednoduché, ale v praxi se stejně spousta lidí ztratí ve významu těchto slov. Proto je nesmírně důležité, aby byla zachována jakási posloupnost. Tedy, že nejdříve nainstalujeme internetový prohlížeč a až poté můžeme využívat nějaký internetový vyhledávač. Nebo že když něco napíšeme na internetovém prohlížeči, může nás to zavést na konkrétní jednu stránku, zatímco když například „seznam.cz“ napíšeme do vyhledávače, tak nám to vyhledá hned několik odkazů, kde se vyskytuje VÝRAZ „seznam.cz“.
 zvětšovací sklo
Byť se to zdá jako nadmíru složité, zas taková hrůza to není a je jenom otázkou času, než na to přijdete. Proto se nijak nebojte a běžte prohlížet web a hledat ve vyhledávači. Možná se i něco nového naučíte.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup