Něco o historii

Objev skla má své počátky již v roce 3 000 před naším letopočtem. Nikoho možná nepřekvapí, že jeho kolébkou byl starověký Egypt, i když se ze skla vyráběly jen drobné věci jako korálky. Opravdové výrobky začaly vznikat o něco déle a přes Střední a Blízký východ se toto umění dostalo až k nám do Evropy.
červené brýle.jpg

Co je vlastně základem skla

Základem pro výrobu skla je sklářský písek, který obsahuje především oxid křemičitý (až 80%), z dalších chemických látek to jsou oxidy: draselný, sodný a vápenatý, přidávat lze i různé odstíny barviv.

Podle typu skla lze tavit při teplotách v rozmezí od 1 450 do 2 000 stupňů Celsia, sklo je v této fázi tekuté, dá se s ním pracovat a tvarovat ho. Důležité je při výrobě skleněných výrobků také jejich ochlazování, které musí probíhat pozvolně, aby výrobek neztratil nic na své kvalitě.

Energie, využívaná při výrobě, čerpá z elektrické energie a zemního plynu (ten je používán při tavení).
šampus a skleničky.jpg

Výrobky z křemenného skla

Základem tohoto typu sklad je křišťál, využíváno je především na výrobu výbojek.

Výrobky z vodního skla

Slouží hlavně k impregnačním účelům a konzervování, je důležitou složkou pro žáruvzdorné výrobky. Sklo je nehořlavé.

Speciální skla

Z tohoto druhu sklad jsou vyráběny např. obrazovky, mikroskopy a využívá se v elektrotechnice a optice. Je odolné vůči poškrábání.

Odolné sklo

Chemické a farmaceutické laboratoře využívají výrobků z boritokřemičitého skla, odolává vysokým teplotám a chemickým látkám.

Sklo v domácnosti

Výrobky ze skla jsou ale hlavně součástí našich domácností, ať už se jedná o běžné užitné sklo (servírování nebo uchování jídla) nebo dekorativní prvky. Sklo je i materiálem, ze kterého je možné zhotovit předměty určené pro reklamu nebo jako dárek (půllitry, misky, pilníky). Slouží také vzhledem ke své nevodivosti jako výborný izolační materiál.