První myšlenka, která vyskočí na mysl, při slově zábradlí bývá schodiště. To není jediné místo, kde zábradlí potkáváme. Využívá se u balkonů a teras nebo u velkých francouzských oken. Zatím jsem zmínila pouze venkovní použití, existuji samozřejmě také interiérové zábradlí u vnitřních schodišť nebo vnitřních balkonků.

Zábradlí na schodiště Kmkdesign je konstrukce, která má zabránit pádu dolů či jakémukoliv nebezpečí zranění. V dnešní době existuje široký sortiment zábradlí. Liší se použitým materiálem, druhem výplně nebo podle využití.

venkovní zábradlí

Zábradlí rozdělujeme na dvě základní velké skupiny:

Exteriérové zábradlí

Jak již název napovídá využíváme je na balkonech, vnějších schodištích nebo bazénech. Z důvodu odolnosti před povětrnostními podmínkami je využíván jako materiál nerez. Někdy se využívá kombinace kovu a dřeva. V nabídce materiálů nalezneme také sklo v různé úpravě jako například mléčné, lepené nebo čiré. Na skleněnou výplň se využívá pouze tvrzené bezpečnostní sklo. Hlavní kritérium pro výběr materiálu je konkrétní využití venkovního zábradlí.

Údržba bývá velice jednoduchá. V případě dřeva či skla postačí pouze navlhčený hadr. U nerezu je benefitem využít speciální spreje, které povrch čistí a zabraňují nechtěným otiskům prstů. Sklo je vhodné ošetřit produktem na bázi nanotechnologií, které usnadní údržbu.

Interierové zábradlí

Interiérové zábradlí

Druhou velkou skupinou je vnitřní zábradlí. Zde je použití značně monotónní. Převažují zábradlí u schodišť. I zde je výběr materiálu široký. Běžně bývá použití stejného materiálu jako schodiště, aby se docílilo kompatibility. Na výběr máme dřevo, kov, sklo a další minority. Madla u interiérových schodišť se vyrábí nerezová nebo dřevěné v kulaté či ploché úpravě. Výplň zábradlí je buď celistvá, k této úpravě využíváme sklo nebo plaňková za použití dřeva či nerezu. Jako zajímavou výplň lze využít propletená lana. Lano jako materiál lze využít při výplni i jako vodorovné lanové výplně. Na stejný vizuální efekt můžeme využít i kovová lana.

Údržba interiérových zábradlí je totožná jako u venkovních.