Díky nohám kráčíme životem. Musejí si od nás nechat líbit mnoho věcí. Každý den je navlékáme do těsných ponožek, nutíme je být vězni v úzkých botách a dokonce je kolikrát i příliš zatěžujeme velkou vahou. To vše ale musí vydržet. Ačkoli nohám prospívá pohyb, chůze po asfaltu nebo nablýskané podlaze není to pravé ořechové. Naše základní podpěra by si zasloužila více péče, než jenom večerní hygienu, protože zdravé nohy podporují zdravé držení těla a my se tak budeme cítit uvolnění a plní sebevědomí.

nohy u krbu

Z anatomického hlediska jsou nohy dokonalým tělesným nástrojem k přemisťování z místa na místo. Jsou stabilní a zároveň spolupracují s celou tělesnou konstrukcí. V nohách se také nachází více smyslových buněk než jinde na těle. Navzdory špatnému zacházení ale drží a tiše trpí. Dokud toho ovšem není moc. V takovém případě se ozvou a varovné signály dávají jasně najevo. Jak jim ulevit od bolesti a dopřát i jim chvilku odpočinku?

V prvé řadě bychom měli být pozorní, vnímat své tělo a nohy obzvlášť, protože se dají snadno přetížit. Svým dětem bychom také měli být příkladem a v prvních krůčkách příliš netlačit na pilu, aby se správně vytvořil zdravý postoj. Problémy se také dají odstranit pomocí tréninku. Chce to jen čas a chuť, trpělivost a vědomě cvičit nohy, aby byly fit a silné. Každodenní cvičení by mělo být jakousi rutinou, neměli bychom jej odkládat, protože čím dříve začneme, tím dříve se zbavíme bolesti. Ve stáří je není radno podceňovat a nevnímat každé píchnutí jako projevy stárnutí, vždyť nohy se nám naslouží hodně.
nohy pod vlnou
Lékaři a specialisté také radí, abychom se čas os času zuli. Proč? Nohy jsou totiž protkané nespočetným množstvím receptorů, takže bosé nohy na různých povrchových materiálech přispívají k lepší rovnováze. Koordinace pohybu tak bude jednodušší. Právě proto si také zaslouží masáž a zacházení s jemností. Například masážní válečky se vejdou i do kabelky, chvilka cvičení v kanceláři pod stolem prospěje každému.