Mnoho žen má buď z porodu strach, nebo se na něj naopak těší, ale nechtějí ponechat nic náhodě. Jsou ženy, které nemají v lékaře důvěru, mají z nich strach, bojí se různých, často rutinních, lékařských zásahů. Případně je pro ně nemocniční prostředí stresující a stejně tak cizí lidé. Některé ženy mají špatné zkušenosti z předešlého porodu a chtějí s sebou tentokrát někoho, komu plně důvěřují. Často chtějí doprovod, který je psychicky podpoří, a který dokáže, v rámci možností, prosadit u porodu jejich přání.
matka novorozence
Jestliže chcete rodit v porodnici, ale mít s sebou vedle partnera ještě další doprovod, můžete volit mezi dulou a vlastní porodní asistentkou. Jednoduše řečeno, dula vám nabídne spíše psychickou podporu, uklidní vás, může vám poskytnout masáž, doporučit třeba změnu polohy nebo i udělat rebozo. Lékařské vedení nebo úkony od ní nečekejte, k tomu využijete spíše porodní asistentku, která je vystudovaný zdravotník. Důležité je na všem se dopředu domluvit s porodnicí, kde budete rodit. Často například bývá omezený počet lidí, kteří s vámi na porodním sále mohou být. Kromě toho porodní asistentky mívají málokdy s porodnicí smlouvu a následně nemohou porod v dané porodnici vést a mají pouze roli doprovodu.
V některých porodnicích se ještě stále dívají na dulu nebo vlastní porodní tak trochu skrz prsty. Je skvělé, pokud se vám podaří najít doprovod, který má již s danou porodnicí zkušenost a zná se s personálem. Ideální dula nebo asistentka by měla být dostatečně empatická a komunikativní, aby dokázala vyjít dobře i s lékařským personálem. Zároveň by měla ale dokázat prosadit vaše přání a podpořit vás ve vašich rozhodnutích, když si budete nejistá.
mimčo po porodu
Někdy žena uvažuje, jestli mít dulu u porodu, když tam bude otec dítěte. Bohužel partner často úplně neví, co má dělat, nemá všechny ty cenné informace a zkušenosti jako dula nebo porodní asistentka. Kromě toho mnoho žen se při porodu cítí lépe v ženské společnosti. Určitě je dobré se s dulou sejít několikrát již v průběhu těhotenství, seznámit se, sdělit si všechny přání a představy. Porodní asistentka se o vás zpravidla také stará už v čase těhotenství. Jejich povinnosti nekončí porodem, ale často se o vás a miminko starají v šestinedělí. Mohou vám poradit jak na porodní poranění, poradí s kojením nebo i správným nošením v šátku nebo nosítku.